סל קניות
  • Bobby- תיק גב למחשב מונע כיוסים וגניבות
  • כרית שינה לצוואר מתכווננת FaceCradle

מי יפצה על איבוד מזוודה?

הרבה פעמים קורה שמתכננים את החופשה המושלמת. אורזים את המזוודות בהתרגשות ובכל הזדמנות מספרים לכל מי שמכירים על החופשה המיוחלת. אז עולים על המטוס ומגיעים למלון סחוטים מעייפות. בבוקר מגלים שמשהו התרחש והחופשה נפגעת קשות: מישהו נכנס לחדר ולקח משהו מהמזוודה. מה אפשר לעשות במצב כזה? להתלונן בפני המלון יעזור? האם חלה חובת פיצוי בפני האורחים?
 

מה החוק אומר?

החוק אומר שהמלון הוא זה שאחראי לשמירה על התיקים, המזוודות, ועל כל כבודה ופריט ציוד של אורחי המלון. אבל לחוק יש סייג אחד. במידה ויש במזוודה כסף, ניירות ערך, או חפצי ערך אחרים, האורח חייב לדווח על כך כבר ברגע הראשון שהתארח או שקיבל אותם. במידת הצורך ולפי דרישת המלון, יש למסור את החפצים להחזקתם. החוקממשיך ומפרט מצבים מסוימים וטוען לאחריות של המלון אבל לא בכול המקרים. חובה על האורח לדווח בזמן סביר או מיד למלון, אחרת המלון פטור מאחריות לגניבה מתוך המזוודות.
 

מקרה גניבה ממזוודה

בשנת  2009 הוגשה תביעה לבית המשפט בבאר שבע בגין גניבה ממזוודות אורחת המלון. האישה התארחה במלון הולידיי אין אקספרס באילת ובאחד הלילות, בזמן ששהתה במלון, פרצו לחדרה ונטלו מכבודתה חפצים רבים כמו מצלמה משוכללת, משקפי שמש ופריטים יקרים נוספים. האישה פנתה לקצין הבטיחות של המלון אך כשלא נענתה, פנתה לבית המשפט ותבעה פיצוי כספי בסך ששת אלפים שקלים. השופט פסק כי אכן הייתה גניבה וקבע שעל המלון לשלם לאישה שווי של  75% מערך החפצים שנגנבו. עם זאת, כיוון לא הניחה את החפצים בכספת שבחדרה, לא תקבל את כל הסכום.
 

כשהתיק נעלם לחלוטין...

לעיתים קורה שמזוודות ותיקים נעלמים לחלוטין. במקרים מסוימים רק השווי של המזוודה יכול להגיע לאלף שקלים ולמעלה מכל, לדוגמא מזוודות תוצרת סמסונייט. במקרה שהתרחש לא מזמן אורח במלון הוליטל סיאסטה גילה שהמזוודה שלו וציוד נוסף נעלמו ביום האחרון לשהותו בבית המלון. המזוודות היו נעולות באותה השעה בחדר אחסון מיוחד הנעול ומיועד לאכסון התיקים של אורחי המלון. למחרת, כשביקש האורח להוציא את המזוודה מהחדר התגלה כי המזוודה נעלמה. השופט פסק גם במקרה זה לטובת האורח. המלון נדרש בפיצוי של 2,800 שח בגין איבוד המזוודה.
 

מה קורה שהאורח מתרשל?

ישנם מקרים בהם האחריות למזוודות ולתיקים לא חלה על המלון. דוגמה לכך מוצאים במשפט שהגיש אורח כנגד מלום קיסר בטבריה, בגין שעון זהב שנגנב. האורח טען שהניח את השעון על השידה בחדרו ולמחרת לא מצא אותו. הנהלת המלון מצידה טענה שבכול חדר כספת וכיוון שלא השתמש בו ובנוסף לא יידע את המלון בדבר נפריט היקר שברשותו, הגניבה אינה באחריותם. במקרה זה פסק השופט לטובת המלון. כשאתם יוצאים לחופשה חשוב ליידע את המלון בדבר חפצים יקרים ולהקפיד שהתיקים והמזוודות מאובטחים ונעולים.