סל קניות
  • Bobby- תיק גב למחשב מונע כיוסים וגניבות
  • כרית שינה לצוואר מתכווננת FaceCradle

מדדי אבידות של מזוודה בחברות התעופה

 
אחת החוויות המתסכלות ביותר היא אי הגעתה של מזוודתנו ליעד בו נחתנו. לעיתים אנו נדרשים לחכות בסבלנות יום/יומיים ולבסוף המטען מגיע אולם לפעמים התיק או המזוודה לא מגיעים לעולם. החוויה כואבת בעיקר כאשר אנו מגיעים ליעד בעולם בו אנו צריכים להסתדר מס' ימים ללא הבגדים והמטען שארזנו עבור החופשה/ נסיעה עסקית, אולם גם עצם איבוד המזוודה עצמה ממש לא נעים בייחוד כאשר ברשותנו מזוודה איכותית כמו של חברות סמסונייט או דלסיי.
כיום, באמצעות ההתקדמות הטכנולוגיות ופיתוח שיטות מעקב ופיקוח יחסית לנתוני העבר מעט מזוודות הולכות לאיבוד.
במאמר שהתפרסם בעיתון הניו יורק טיימס הבוחן 17 חברות תעופה אמריקאיות בהן טסים עשרות אלפי בני אדם לכל העולם מדי יום נמצא כי על כל אלף נוסעים, רק ארבע הגיעו ליעדם ללא התיקים או המטען, כלומר עפ"י המאמר קיים סיכוי 0.4% לאבד מטען.

 

חברת התעופה האמינה ביותר

חברת התעופה ששומרת על מאזן האיבודים\מזוודות הגבוה ביותר הוא דלתא איירליינס. על כל אלף נוסעים, ממוצע של 15.4 מזוודות נאבדו. לעומתה, החברה הכי מסודרת ואמינה היא אלסקה איירליינס, ש"הצליחה" לאבד בממוצע 2.6 מזוודות לכל אלף נוסעים. הדרך של חברות התעופה לפצות את הנוסעים היא באמצעות תביעת הביטוח של הכבודות שמוביל לתשלום פיצוי. במידה והמזוודה נמצאה בסופו של דבר מגיע שליח לבית הנוסע ומשיב לו את המזוודה.

 

בישראל מאבדים מזוודות?

בארץ, בדיוק כמו כל מקום אחר בעולם, מאבדים מזוודות ואפילו לא מעט. חברת אל-על מתגאה בכל הזדמנות על מקצועיות ואמינות ללא פשרות. בפועל התמונה קצת שונה. בעוד הממוצע בארה"ב עומד על 4 מזוודות שהולכות לאיבוד על כל 1000 נוסעים, היא שבאל-על בפועל מאבדים 7 מזוודות על כל אלף נוסעים. לשם השוואה, התקן הבינלאומי עומד על 6.5 מזוודות אבודות לאלף נוסעים.

 

ארקיע וישראייר

ישנן חברות תעופה המציעות טיסות בתוך הארץ ומעט טיסות בינלאומיות. מכיוון שהשינוע קצר מאוד בפנים הארץ ואין איפה כל כך ללכת לאיבוד, הנתונים מרשימים הרבה יותר. ארקיע מדווחת על 0.056 מזוודות שאבדו לכל אלף נוסעים. ארקיע מדווחת על 3.05 מזוודות אבודות על כך אלף. כהמשך, ישראייר ממשיכה וטוענת שיותר משמונים אחוז מהמזוודות המדווחות כאבודות נמצאות וחוזרות לבעליהן. אל-על מצידה טוענת שהיא חברה מורכבת מאוד ושהשתיים אוחזות במאזן טוב יחסית בזכות הלוגיסטיקה הקלה.

 

מזוודות – למי אכפת מהן?

למרות הטענות של אל-על וההיגיון כביכול מאחורי הדברים, חברה אחת הוכיחה שזה כן אפשרי, ושכן היא יכולה לשמור על כבודות הנוסעים באמינות רבה הרבה יותר. חברת בריטיש איירוויז מאבדת 0.14 מזוודות לאלף נוסעים! ומי שלא מכיר את מימדי החברה אז שיקח בחשבון שהחברה מטפלת בחמישים מיליון מזוודות בשנה. חברה נוספת באותו סדר גודל, אייר פרנס, איבדה 14.8 מזוודות לאלף נוסעים בשנה האחרונה. לא היינו ממליצים לטוס עם חברת אייר פרנס אם ברשותכם מזוודת סמסונייט מפוארת.