סל קניות
  • Bobby- תיק גב למחשב מונע כיוסים וגניבות
  • כרית שינה לצוואר מתכווננת FaceCradle

מילון מונחים מזוודות ותיקים

 

מזוודות- מושגים כלליים

אינצ'- היא יחידת מדידה אורך הנהוגה בעיקר באירופה השווה 2.54 סנטימטר. מזוודות מגדירים על פי אינצ'ים המייצגים את גובה המזוודה מהרצפה ועד לקצה הידית הנשלפת כאשר היא סגורה. למשל, מזוודת 28 אינצ' (28") מייצגת מזוודות שגובהן מהרצפה למעלה (קו ישר- לא אלכסון כפי שנהוג לעיתים לחשוב) הינו בין 70 ל- 73 ס"מ.

חשוב להדגיש כי מדד האינצ'ים אינו מייצג את נפח המזוודה שכן הנפח נקבע גם ע"י רוחב ועומק המזוודה. מדד הנפח הינו ליטרים.

מזוודת עלייה למטוס- זוהי מזוודה קטנה אשר עומדת בתקן חברות התעופה כמזוודה שניתן להכניסה לתוך תא הנוסעים במטוס ואין צורך לשלחה עם כל המטען בבטן המטוס. המזוודות המוגדרות כמזוודות לעליה למטוס הינן מזוודות של עד 22" (גובה מהרצפה של עד 56 ס"מ). מידות מזוודת עלייה למטוס אלה עשויות להשתנות בהתאם לחברת הנסיעות. 
חליפון– תיק ייעודי לנשיאת חליפות. קיימים חליפונים לנשיאה על הכתף באמצעות רצועות, וקיימים חליפונים עם גלגלים וידית טרולי.
 

מרכיבי המזוודות

ידית טרולי– ידית הטרולי היא הידית הטלסקופית הנשלפת המיועדת לגרירה של התיק או של המזוודה מאחורי הנוסע או לצידו. רוב הידיות כיום מיוצרות מאלומיניום ובעלות לחצן בורר מצבים המאפשר נעילת הידית במס' גבהים עפ"י צרכי המשתמש.
גלגלים– גלגלי המזוודות בד"כ עשויים מגומי או סיליקון ולפעמים פלסטיק (במזוודות פשוטות יותר). רוב המזוודות כוללות 2 גלגלים אחוריים בשני צידי המזוודה, אולם בשנים האחרונות החלה מגמה של מעבר למזוודות עם 4 גלגלים המכונים גלגלי ספינר.
גלגלי ספינר (4 גלגלים)- גלגלים המסתובבים ב- 360° סביב צירן ומאפשרים לשנע את המזוודה בצורה נוחה יותר שכן הינם נעים לכל הכיוונים עפ"י רצון המשתמש. בזוודות בעלות 2 גלגלים המזוודה נגררת מאחורי המשתמש ונמשכת ע"י ידית הטרולי, אולם מזוודות עם גלגלי ספינר ניתן לשנע בדחיפה ולנוע איתן גם בצידי הגוף וגם במשיכה מאחור.
רוכסן הרחבה– ב- 99% מהמזוודות הרכות כיום ובחלק מהמזוודות הקשיחות קיים רוכסן נוסף המאפשר הגדלת נפח המזוודה בעת פתיחתו. לעיתים מאפשר רוכסן ההרחבה להוסיף עוד כ- 15% לנפח המזוודה/ התיק.
רוכסני YKK- קבוצת YKKהוקמה בשנת 1935 ביפן והינה יצרנית הרוכסנים הגדולה בעולם. החברה מספקת רוכסנים מכל הסוגים (רוכסני מתכת, ניילון וכו') בכל התחומים, מג'ינסים וטקסטיל ובין השאר עבור המזוודות והתיקים של המותגים הגדולים.
 

מזוודות- סוגי מנעולים

מנעול מפתח- מנעול הננעל באמצעות מפתח ונועל בד"כ את רוכסני התיק או המזוודה.
מנעול קומבינציה– מנעול ללא מפתח אשר ננעל/ נועל את הרוכסנים ע"י קיבוע קוד (בד"כ 3 ספרות) ע"י סיבוב גלגלי שיניים, כמו בכספת. מנעול קומבינציה יכול להגיע בצורת מנעול מקובע או בצורת מנעול תלייה.
מנעול תלייה– מנעול חיצוני ונפרד המיועד לחבר בין שני לולאות הרוכסן ומאפשר לסגור את המזוודה באמצעות מפתח או באמצעות קומבינציית ספרות.
מנעול מקובע- מנעול קבוע המחובר למזוודה/ תיק ומאפשר נעילת הרוכסנים. בד"כ מגיע בצורה של מנעול קומבינציה.
מנעול TSA- משמעות השם TSA הינו Transportation Security Administration. בעקבות אירועי 11 בספטמבר החליטו כי לא ניתן יהיה יותר לנעול מזוודות, אלא אם כן המנעול יהיה מנעול מסוג TSAהמכיל מקום למפתח masterהמאפשר לאנשי ביטחון שדות התעופה לפתוח את המנעול מבלי להסב נזק למזוודה ולרוכסניה. במקרה בו מזוודה תהיה נעולה במנעול שאינו TSAאנשי הביטחון עשויים לשבור את המנעול ולעיתים לשבור ולקרוע את ראשי הרוכסן. סימון מנעול TSAהינו מעויין אדום.
 

חומרים של מזוודות ותיקים

מזוודה רכה– מזוודה בה המעטפת עשויה מבד. שלד המזוודה קשיח אולם היא נקראת רכה בגלל הגמישות ויכולת הדחיסה שאינה קיימת במזוודה הקשיחה.
מזוודה קשיחה- מזוודה שמעטפתה עשויה בחומר קשיח (פלסטיק על נגזרותיו) .
 

חומרים של מזוודות רכות

קורדורה-Cordura  הוא שם המותג עבור סוג של בדים חזקים ומאוד עמידים בפני שפשופים והתפשטות חורים וקרעים, המשמשים במגוון רחב של מוצרים ביניהם תרמילים, מזוודות, מגפיים לבוש צבאי ועוד. בד הקורדורה פותח במקור בשנת 1929 על ידי חברת דופונט. בדים אלה מיוצרים ע"י חוטים או סיבים באמצעות 100% סיבים סינתטיים או תערובות עם צמר גפן או סיבים טבעיים אחרים.
בליסטיק ניילון- סוג נוסף של אריג, גם הוא פותח ע"י תאגיד DuPpont העולמי כאריג המשמש לייצור האפודים הצבאיים במלחמת העולם השנייה. בד זה הינו עבה וקשה ומבוסס ברובו על ניילון המאפשר חוזק ועמידות מצד אחד ודוחה ומונע חדירת מים עקב צפיפותו הרבה.
EVA- הוא חומר פולימרי קשיח וגמיש המקנה קשיחות למזוודות רכות.
ציפוי טפלון- חלק מהמזוודות והתיקים מצופים בחומר טפלון (בעיקר המוצרים החדשים של חברת Delsey) שמונע חדירת מים ונוזלים.
דנייר-  הינה יחידת המידה המייצגת את צפיפות המסה הלינארית של סיבים באריג המוגדרת כסך המשקל בגרמים לכל 9,000 מטר לינארי. בעולם הטקסטיל בכלל ובעולם המזוודות והתיקים בפרט נהוג ללציין את הדנייר של הבד. ככל שהדנייר גבוה יותר כך האריג/ בד ממנו עשוי המוצר הינו חזק ועמיד יותר לשפשופים וקרעים, אולם יש לזכור כי זה גם משפיע על המשקל העצמי של המוצר.  
 

חומרים של מזוודות קשיחות

ABS- הוא פולימר סינתטי תרמו-פלסטי המשמש לייצור רכיבים קלים וקשיחים ביציקה או בוואקום כגון צינורות, חלקי רכב (טסות), קופסאות, קסדות מגן וכו'. החומר מאופיין ביחס בין המשקל הנמוך ועמידה בפני לחץ. במשך שנים היה זה החומר הנפוץ לייצור מזוודות קשיחות אולם כיום קיימים תחליפים טובים למזוודות בגמישותם ובעמידותם בפני שברים וסדקים כמו הפוליפרופילן והפוליקרבונאט.
פוליפרופילן (Polypropylene) –הינו החומר הנפוץ ביותר מזה שנים לייצור מזוודות. חומר זה מתאפיין בחוזק וקשיחות רבה ביותר, עמידות מירבית בפני לחצים ועומסים גבוהים ובעל עמידות תרמית מעולה.חברת סמסונייט מייצרת מזה שנים מזוודות מחומר זה שהינם בלתי שבירות כמעט לחלוטין אולם החיסרון שלהן בא לידי ביטוי במשקלן הגבוה יחסית לחומרים החדשים כמו הפוליקרבונאט.
פוליקרבונאט (Polycarbonate)-  גם הוא חומר תרמו-פלסטי חזק והינו שחקן חדש יחסית בתחום המזוודות הקשיחות. יצרני המזוודות חיפשו חומר שמצד אחד תהיה לו את העמידות והחוזק לעמוד בלחצים וחבטות כמו הפוליפרופילן ובמקביל ישלב משקל עצמי נמוך על מנת להקל את משקל המזוודה עקב הרגולציות החדשות של חברות התעופה לגבי משקל המטען המותר. חומר זה משלב משקל נמוך, חוזק, גמישות ובידוד אך מזוודות מחומר זה יקרות יותר בד"כ עקב עלות הייצור הגבוהה.
 

תיקי מנהלים

קיימים סוגים רבים של עורות מהם מייצרים תיקי עור. ההבדלים בין העורות השונים נובעים בד"כ מסוג החיה, מהחלק בחיה ממנה נלקח העור, במיקום השכבה ממנה נלקח העור, בעובי השכבה ובסופו של דבר בסוג העיבוד. התוצאה באה לידי ביטוי בד"כ במרקם העור על התיק, בקשיחות, בחספוס, בטקסטורה ובמשקל התיק.
עור שפלט (split leather)- סוג העור הנפוץ והזול יותר מבין הסוגים השונים. עור שפלט בד"כ נלקח מהשכבות התחתונות של העור, בד"כ האמצעית והתחתונה- קרוב יותר לבשר.
עור זמש (או עור הפוך)- בד"כ עור מסוג שפלט שעבר עיבוד בו הוסרה השכבה העליונה ובנוסף עבר גרוד/שפשוף להקניית המרקם המחוספס והפלומתי.
עור נאפה- העור הרך ביותר למגע. מצוי לרוב בריהוט (ספות מעור נאפה). אחת התכונות הייחודיות היא המשקל הקל של תיקי הנאפה ביחס לשאר התיקים.

אחריות לתיקים ומזוודות

תעודת אחריות– לכל מוצר קיימת תעודת אחריות המציינת את סוג המוצר, תאריך הרכישה ומיקום הרכישה. התעודה מקנה בעצם שירות תיקונים ללא תשלום (למשך תקופת הזמן שנקבעה בתעודה) במקרה של קלקול או פגם במוצר.  
אחריות בינלאומית– כשמדובר ביצרנית מזוודות בינלאומית, ניתנת תעודת אחריות המאפשרת קבלת שירות תיקון למזוודה או התיק בכל נקודת ממכר בעולם המוכרת את מוצרי אותה החברה. חברות המקנות אחריות בינלאומית הינן בין השאר סמסונייט, דלסיי, איגל קריק, רונקטו ועוד.
דו"ח נזק במקרה בו מזוודה או תיק יוצאים מהמסוע בשדה התעופה עם שבר או קרע, ניתן לגשת לדלפק טיפול בפניות נוסעים של חברת התעופה איתה טסתם ולתבוע מהם דו"ח נזק המקנה תיקון בחינם ובמקרים מסוימים החלפה למזוודה חדשה או פיצוי כספי של עלות המטען הפגוע. חשוב לציין כי במידה ויצאתם משדה התעופה לאחר טיסה מבלי שפניתם לחברת התעופה ותבעתם דו"ח נזק יהיה קשה מאוד לקבל שירות/פיצוי מאותה חברת תעופה.