סל קניות
  • Bobby- תיק גב למחשב מונע כיוסים וגניבות
  • כרית שינה לצוואר מתכווננת FaceCradle

מה עדיף - מזוודה רכה או קשיחה?

מזוודה קשיחה או רכה?

מזוודה קשיחה או רכה?
אז מה עדיף - מזוודה קשיחה או מזוודה רכב? התשובה לשאלה זו היא תלויה לחלוטין באופן בו אתם אוהבים לטייל, מה וכמה מחליטים לארוז ומה ההעדפות האישיות שלכם.
 
לפני שנתחיל לעמוד על ההבדלים חשוב לנו לציין מתוך ניסיוננו כי כאשר אנו מדברים על יתרונות המזוודות הקשיחות על פני הרכות, אנו מתכוונים למזוודות איכותיות בלבד. מזוודות קשיחות זולות נוטות להיסדק ולהישבר בקלות, ולכן אם התקציב שברשותכם הוא עד כ- 500 ש"ח (למזוודה גדולה) עדיף באופן חד משמעי לרכוש מזוודה רכה. הסיבה היא כי יתרונות המזוודות הקשיחות כפי שנציין בהמשך לא באות לידי ביטוי במזוודות קשיחות בעלויות כאלה ולרוב ומזוודות רכות בטווח המחירים הזה מחזיקות מעמד לאורך יותר נסיעות.
 
מזוודות קשיחות איכותיות הינם של חברות כמו סמסונייט, דלסיי, אקולק, אמריקן טוריסטר וכו', ועשויות בד"כ מהחומרים "פוליקרבונאט" ו"פוליפרופילן".
 
כמו רוב הדברים בחיים, גם למזוודות קשיחות וגם למזוודות בד יש נקודות חיוביות ושליליות.
בסופו של דבר ההחלטה בין מזוודת בד לבין מזוודה קשיחה היא בעיקר העדפה אישית. אולם ננסה לציין כמה קווים מנחים שניתן להעזר בהם כדי לקבל את ההחלטה.
 
1. מאסיביות/ עמידות- למרות שקיימות מזוודות בד מצוינות שיודעות לעמוד בטלטלות ותנאי הדרך הקשים, באופן כללי מזוודות קשיחות (איכותיות בלבד – כפי שצוין במעלה העמוד) הינן עמידות וחזקות יותר ממזוודות הבד. החומר הפלסטי הקשיח יודע לעמוד בלחצי משקל גבוהים ביותר (בעיקר מזוודות קשיחות מ"פוליפרופילן") ולספוג חבטות ונפילות בצורה טובה יותר ממזוודות הבד. כמו כן, במזוודות קשיחות לא יכול להיווצר חור או קרע בבד.
 
2. משקל עצמי- ברוב המקרים משקלה העצמי של מזוודה רכה הינו נמוך יותר ממשקלה העצמי של מזוודת פלסטיק קשיחה. על פי הניסיון שלנו, ככל שהמטען שלנו קל יותר כך נוח יותר להתנייד ולטייל. מעבר לכך מגבילות חברות התעופה את משקל הכבודה ולכן כל חיסכון במשקל הוא יתרון.
יצרני המזוודות מודעות לנושא המשקל ולכן החלו למצוא פתרונות להקטנת המשקל העצמי של מזוודות קשיחות כדי שיהיו גם קלות וגם חזקות. הפתרון המרכזי שמצאו הוא להשתמש בחומר ה"פוליקרבונאט" שהינו קל מאוד ובעל גמישות גבוהה המאפשרת עמידה בלחצים גבוהים. 
 
3. עמידות למים/ נוזלים– מזוודות קשיחות בד"כ עמידות יותר לכניסת נוזלים כמו גשמים/ שלוליות או רטיבויות במסועים. מזוודות בד מחומרים בליסטיק ניילון בד"כ עמידות גם כן למים אולם החסרון של מזוודות בד באופן כללי הוא הרוכסן דרכו יכולים להיכנס מים למרות שבד המזוודה דוחה מים. יש להקפיד שהרווחים בין שיני הרוכסנים מינימאליים כדי לא לאפשר חדירת מים.
 
4. גמישות בנפח – מזוודות מבד הינם טובות יותר בכל מה שקשור לאריזה:
  1. יכולות דחיסה- מזוודות רכות בעלי "יכולות דחיסה" גבוהות יותר (ניתן להיעזר בגמישות של הבד והרוכסנים כדי לדחוס עוד ועוד פריטים).
  2. תאים חיצוניים- במזוודות קשיחות ברוב המקרים אין אפשרות אחסנה חיצונית. במזוודות בד קיימים בד"כ תא או שניים חיצוניים בהם אפשר להיעזר באריזת חפצים או לשליפה מהירה של פריטים (מסמכים/ דרכונים/ עיתונים/ ספרים וכו).
  3. אפשרות הרחבה – כיום כמעט לכל מזוודות הבד קיימת אפשרות הרחבה- פתיחת רוכסן נוסף המגדיל את נפח המזוודה בעוד כ- 15%-20%. חוץ מיוצאי דופן, למזוודות קשיחות האיכותיות בד"כ אין אפשרות הרחבה/ הגדלת הנפח.
5. הגנה על פריטים שבירים- מזוודות קשיחות מגנות טוב יותר על פריטים שבירים בגלל השלד הפלסטי שלהן. אולם חשוב לזכור שכדאי תמיד לעטוף פריטים שבירים במגבת או בבגד גם במזוודות קשיחות וגם במזוודות רכות כדי לשמור על שברים הנובעים מטלטול החפץ והתנגשותו עם דפנות המזוודה.
 
6. שמירה על חפצים יקרי ערך- מפני גנבים קשה מאוד להתמודד. גנב שירצה לפתוח מזוודה כלשהי כדי לגנוב את תכולתה לרוב יצליח במעשיו, לא משנה אם המזוודה רכה או קשיחה. אולם, לאורך הדרך המזוודות שלנו עשויות "להיתקל" בחטטנים. ההבדל בין גנב לחטטן הוא שחטטן לרוב ימנע מלפתוח מזוודה אם העבודה "מלוכלכת" או "מסובכת" מידי.
במקרה זה מזוודות קשיחות לרוב עדיפות על פני רכות מכיוון שבד"כ במזוודות קשיחות קיימים כ- 2-3 מנעולים מקובעים לאורך המזוודה בעוד שבמזוודות רכות אנו נועלים את הרוכסן הראשי באמצעות מנעול אחד.
 
מאפיין
מזוודה רכה
מזוודה קשיחה
מאסיביות/ עמידות (שברים/ קרעים)
 
משקל עצמי
 
עמידות למים
 
גמישות בנפח
 
הגנה על פריטים שבירים
 
הגנה על פריטים יקרי ערך