סל קניות
  • Bobby- תיק גב למחשב מונע כיוסים וגניבות
  • כרית שינה לצוואר מתכווננת FaceCradle

כיצד לבחור מזוודה

השאלה הנפוצה ביותר בקרב לקוחותינו הינה"קיימים כל כך הרבה סוגים של מזוודות. איך נדע במה לבחור?".
חשוב לזכור בראש ובראשונה כי ייעודה של המזוודה הוא להעביר את חפצינו האישיים – המכילים לעיתים חפצים בעלי ערך כספי/רגשי רב- בדרך מרובת טלטלות וחבטות הנובעות מהשלכות המזוודות על ידי הסבלים בשדות התעופה. במהלך הדרך עוברות המזוודת נפילות והתנגשויות ולחצים גבוהים של משקל כאשר נערמות המזוודות אחת על השנייה בעת ההעמסה.
 
למרות כל אלה אנו מצפים מהמזוודה שלנו להגיע שלמה ליעדה ללא קרעים או שברים וללא נזק לתכולה הפנימית.
כדי לבחור מהי המזוודה הנכונה מתוך שלל המזוודות הקיימות יש לשים לב למספר פרמטרים המשפיעים על איכות וטיב המזוודה המקטינים את ההסתברות לנזק:
 

חומר המזוודה:

קיימים 2 סוגי מזוודות, מזוודות בד ומזוודות קשיחות:

1. מזוודות קשיחות- מזוודות מחומרי פלסטיק שונים. ניתן למצוא 3 סוגי חומרים עיקריים:
פולי-פרופילן ( Polypropylene) – מזוודות קשיחות מחומר זה הן העמידות ביותר בפני טלטלות וחבטות אולם פחות נפוצות היום מכיוון שהינן בעלי משקל עצמי גבוה גבוה יותר מיתר החומרים.
היום מיוצרות בעיקר ע"י חברת Samsonite, Echolac, American tourister וכו.
ABS- פלסטיק קשיח וגמיש, מתאפיין במשקל עצמי נמוך ועלות ייצור זולה אולם פחות דורבילי וחזק מהפוליקרבונאט.
פוליקרבונאט ( Polycarbonate)- חומר זה הינו הגמיש ביותר בעל דורביליות גבוהה. מזוודות מחומר זה מאופיינות בד"כ במשקל עצמי נמוך יותר משאר החומרים שצוינו אך יקרות יותר עקב עלות הייצור הגבוהה. חומר זה משמש בין השאר לתעשיית התעופה על מנת ליצור מטוסים -קלים מצד אחד אך עמידים עקב גמישותו הרבה של החומר.
כיום, החברות שמייצרות את המזוודות הקשיחות באיכות הטובה ביותר הינם סמסונייט,  אקולק, דלסי וכו'.
 
2. מזוודות בד- מזוודות העשויות מאריג המבוסס ברובו על ניילון או פוליאסטר.
ההבדלים בין סוגי הבד השונים במזוודות באים לידי ביטוי בדנייר (denier) - צפיפות החומר. ככל שהדנייר גבוה יותר, כך עולה הסיבולת של הבד בפני קרעים, חתכים ושפשופים.
הסוגים הנפוצים של בדי המזוודות הינם בין השאר בליסטיק ניילון וקורדורה. באופן כללי הניילון טוב למזוודות עקב הדורביליות שלו, המשקל הקל והאטימות למים.
 
בעת בחירה במזוודה קשיחה או מזוודה מבד יש להתייחס ליתרונות והחסרונות.
במזוודה קשיחה בד"כ מדובר חומר עמיד יותר לחבטות, טלטלות ונפילות, ללא תפרים שעלולים להיפרם, לא נקרע ושומר טוב יותר על תכולה שבירה.
מצד שני, היתרונות במזוודות בד על פני מזוודות קשיחות באה לידי ביטוי בפונקציונליות ונוחות גדולה יותר באריזה בגלל כמות התאים (חיצוניים ופנימיים). יתרונות נוספים הינם אפשרות דחיסת ביגוד ותכולה גבוהה יותר במזוודות הבד, אפשרות להגדלת נפח המזוודה ע"י רוכסן ההרחבה ומשקל עצמי קל יותר בד"כ ביחס למזוודות קשיחות.
 

ידית הטרולי:

ידית הטרולי- הידית הנשלפת שבאמצעותה גוררים את המזוודה. יש לבדוק כי המנגנון הינו פנימי (בתוך המזוודה) ולא חיצוני וכי למזוודה קיים גב קשיח המהווה מחיצה מגינה למנגנון ידית הטרולי בפני חבטות.
רצוי שהידית תהיה בעלת מספר מצבי גובה, בייחוד במזוודות בעלות 4 גלגלים- כך ניתן יהיה לשלוט על אופן הגרירה בהתאם לגובה המשתמש. יש להקפיד כי גובה הידית במצב הפתוח שלה מאפשר נוחות גרירה למשתמשים גבוהים מהממוצע.
בנוסף רצוי שלידית יהיה כפתור עליון בורר מצבים למניעת פתיחה לא רצויה של הידית במהלך הנסיעה. בחלק מהמזוודות קיימת אפשרות לסגירת פתח יציאת הידית ברוכסן לאבטחת מנגנון הטרולי.
 

גלגלי המזוודה:

רוב הגלגלים כיום הינם גלגלי סיליקון משולבים עם גומי (גלגלי רולר-בליידס), המאפשרים נסיעה שקטה תוך כדי בלימת זעזועים. טעות נפוצה היא לחפש אחר גלגלים גדולים. ככל שהגלגל קטן יותר, כך ההסתברות שיהיה חשוף למכה שתשבור או תנתק אותו מהמזוודה הוא נמוך יותר. 
כאשר בוחנים את גלגלי המזוודות יש לבחון לא רק את החומר ממנו עשוי הגלגל אלא גם את אופן החיבור שלו למזוודה.
ניתן להבחין כיום בין שני סוגי מזוודות:
  • מזוודות 2 גלגלים- שני גלגלים בכל אחת מהפינות האחוריות של המזוודה המאפשרות גרירת המזוודה תוך כדי הטיית המזוודה בזווית מאחורי המשתמש.
  • מזוודות 4 גלגלים- גלגל ספינר (בעל תנועה של °360) בכל אחת מפינות המזוודה, המאפשר הסעת המזוודה גם מאחורי המשתמש כמו במזוודות 2 גלגלים וגם לצד המשתמש ללא צורך בהטיית המזוודה.
מזוודות בעלות 4 גלגלים הפכו בשנים האחרונות למבוקשות יותר עקב השדרוג בחוויית הנסיעה הבאה לידי ביטוי במאמץ המופחת המושקע בגרירת המזוודה.
מצד שני במזוודות בעלות 2 גלגלים הגלגלים מוסתרים יותר בתוך מסגרת המזוודה ולפיכך קיימת סבירות נמוכה יותר לנזק.
 

רוכסנים:

רוכסני המזוודה צריכים להיות עשויים מסלילי ניילון גדולים. רוכסנים טובים הם בד"כ גדולים יותר המאפשרים סגירה חזקה יותר וסיכוי נמוך יותר לקרעים או פתיחה לא רצויה של הרוכסן. יש להקפיד כי ראש הרוכסן נע בקלילות על פני הסלילים.
 
 
 
 

ידיות:

יש להקפיד כי הידית לא בולטת יותר מידי מעל פני המזוודה 
(בעיקר כדי שלא תיתפס במסועים בשדות התעופה) ורצוי גם שהידית תהיה מרופדת להקטנת הלחץ על כף היד.
חשוב מאוד להקפיד שהידית מחוזקת היטב למזוודה בשני מוקדי החיבור.
המצב האידיאלי הוא כאשר קיימת במזוודה ידית עליונה וגם ידית צידית.
הידית העליונה חיונית להרמת המזוודה במדרגות/ מדרכות. ידית הצד מסייעת בהרמת המזוודה לגובה (תא מטען וכו') בגלל אפשרות אחיזת המזוודה בשני מוקדים בו זמנית (בידית העליונה והצידית).
 
 

משקלה העצמי של המזוודה:

עקב הגבלות חברות התעופה בשנים האחרונים בנושא נפחים ומשקלים קיימת חשיבות רבה למשקלה העצמי של המזוודה.
מן הסתם קיים קשר ישיר בין מאסיביות המזוודה לבין משקלה העצמי, אולם למרות זאת יצרניות המזוודות הפנימו את העובדה כי חשיבות המשקל העצמי של המזוודה היא גדולה ולכן החלו לייצר את רוב המזוודות החדשות היום מחומרים בעלי משקל עצמי יחסית נמוך מבלי לפגוע בדורביליות של המזוודה.
כאשר אנו מדברים על מזוודות בד, מזוודה גדולה (כ- 28 אינטצ') אשר תשקול כ- 5 ק"ג ומטה תיחשב כמזוודה קלה, בעוד שמזוודה קשיחה גדולה תחשב קלה כאשר משקלה העצמי הוא כ- 6 ק"ג ומטה.
כאשר פקטור המשקל הינו מאוד משמעותי לרוכש המזוודה ניתן לשקול את השימוש בדאפל (Duffel) – תיק נסיעות על גלגלים שמתוקף היותו חסר שלד בצדדיו מפחית את משקלו העצמי בכ- 25%.
 

דגשים נוספים:

נוחות שימוש ואריזה- סידור התאים החיצוניים, סידור התאים הפנימיים, רצועות פנימיות להידוק התכולה וכו'- בהתאם לנוחות המשתמש.
צבע המזוודה- כמו שאומרים "על טעם ועל ריח אין על מה להתווכח", אך למרות זאת בעת בחירת צבע המזוודה כדאי להתחשב ב-2 שיקולים הבאים:
לכלוך/ שריטות- צבעים כהים יותר יסתירו לכלוכים, שפשופים ושריטות.
זיהוי המזוודה- צבעים בולטים ויוצאי דופן יעזרו בזיהוי המזוודה בעת ההמתנה ליד המסוע ויחסכו זמן רב ומאמץ בחיפוש המזוודה שלכם.
 
יש לציין כי על מנת לעמוד בפרמטרים אלה יש להשקיע במזוודה טובה וראויה ולא להתפתות למזוודות "יפות ונוצצות" בלי לדעת מהו הטיב שלהן.
יש לזכור כי בהחלטה של כמה כסף צריך להשקיע במזוודה, המטרה המרכזית הינה לבחור את המזוודה שתתן עלות- תועלת מקסימלית בהתאם לרמת ההשקעה. בעזרת הידע והמקצוענות של צוות המוכרים ב- "אלטר מזוודות ותיקים" תוכלו לקבל את הייעוץ וההכוונה הטובה ביותר לבחור את המזוודה המתאימה ביותר לצרכיכם.