סל קניות
 • Bobby- תיק גב למחשב מונע כיוסים וגניבות
 • כרית שינה לצוואר מתכווננת FaceCradle

אלטר מזוודות ותיקים- שאלות ותשובות

גולשים נכבדים, בעמוד זה ריכזנו עבורכם שאלות נפוצות אשר אנו נשאלים באופן תדיר ע"י לקוחותינו. 
אנו מקווים כי הצלחנו במשימה זו. אם בכל זאת יש לכם עוד שאלות שלא נענו פה, הערות, חידודים והבהרות נשמח לענות על כל שאלה בדף צור קשר באתר או במייל info@alter.co.il.
 
1. מה עדיף - מזוודה קשיחה או מזוודה רכה?

מה ההבדל בין מזוודות רכות וקשיחות? מה מומלץ יותר?

התשובה לשאלה זו היא תלויה לחלוטין באופן בו אתם אוהבים לטייל, מה וכמה מחליטים לארוז ומה ההעדפות האישיות שלכם. ההבדל בין מזוודות רכות לקשיחות בא לידי ביטוי במס' פרמטרים:
 1. מאסיביות המזוודה ועמידותה בפני נפילות וטלטלות הסבלים בחברות התעופה
 2. משקל עצמי
 3. עמידות למים/נוזלים
 4. גמישות בנפח המזוודה
 5. הגנה על פריטים שבירים
 6. שמירה על חפצים יקרי ערך
מזוודות קשיחות בד"כ (תלוי באיכות המזוודה) עמידות יותר לחבטות, טלטלות ונפילות. למזוודות קשיחות בד"כ אין תפרים שעלולים להיפרם, הן לא נקרעות ושומרות טוב יותר על תכולה שבירה.
לעומת זאת, מזוודות בד הינן בעלות פונקציונליות ונוחות גדולה יותר בשימוש הבאה לידי ביטוי באפשרויות האריזה (בעלי תאים חיצוניים ופנימיים) ובאפשרות דחיסת ביגוד. בנוסף במזוודות רכות (בד) קיימת אפשרות להגדלת נפח המזוודה ע"י רוכסן ההרחבה (לרוב המזוודות קשיחות אין אפשרות הרחבה) ומשקלן העצמי של מזוודות רכות בד"כ נמוך יותר ביחס למזוודות קשיחות.
לקבלת מידע נוסף בנושא ניתן לקרוא את המאמר "מה עדיף - מזוודה רכה או קשיחה?".
 
 
חזור לראש העמוד
2. מה עדיף - מזוודת 4 גלגלים או מזוודת 2 גלגלים?

מזוודות בעלות 4 גלגלים הופכות נפוצות יותר ויותר בגלל הנוחות הגדולה בשינוען ללא מאמץ וללא לחץ ומשקל על היד הגוררת. אולם, האם ניתן לומר כי מזוודות בעלות 4 גלגלים עדיפות יותר על פני מזוודות 2 גלגלים? גם פה קיימים יתרונות וחסרונות המתבססים על הפרמטרים הבאים:

 1. נוחות שינוע
 2. מאסיביות ועמידות הגלגלים
 3. יציבות המזוודה
 4. מגוון אפשרויות נשיאה

עמידה על ההבדלים, היתרונות והחסרונות ניתן לקרוא במאמר "מה עדיף - מזוודת 4 גלגלים או מזוודת 2 גלגלים?"

 
חזור לראש העמוד
3. מזוודה אחת גדולה או 2 מזוודות בינוניות?
על פי הניסיון שלנו כמעט תמיד עדיף לקחת 2 מזוודות בינוניות/ קטנות במקום מזוודה אחת גדולה בגלל הסיבות הבאות:
1) הגבלות חברות התעופה - כיום מגבילות מרבית חברות התעופה את המטען שאנו מורשים לקחת איתנו, גם מבחינת גודל המזוודה וגם מבחינת המשקל:
משקל- ברוב חברות התעופה מוגבל משקלה של מזוודה מלאה ל- 20-25 ק"ג (נתון זה משתנה בין חברת תעופה אחת לשנייה-יש לברר מהם הכללים של החברה איתה אתם טסים). כאשר ניקח מזוודה גדולה של מעל 30" ונמלא אותה עד אפס מקום לרוב יעלה המשקל הכולל על 20-25 ק"ג ולכן תידרשו לשלם קנס על כל ק"ג עודף או שתידרשו להוציא דברים מהמזוודה כדי להקל על משקלה.
גודל- חברות תעופה רבות מגבילות גם את גודל המזוודה (היקף/ גובה וכו'). גם לגבי נתון זה כדאי להתעניין בחברת התעופה הרלוונטית. נתון זה משתנה גם בין טיסות טרנסאטלנטיות לטיסות מקומיות. מזוודות גדולות מידי לא יורשו להכנס למטוס.
2) נוחות התניידות- כפי שציינו בסעיף הקודם, ככל שהמזוודה גדולה יותר כך היא תשקול יותר בסופו של דבר. כאשר אנו מתניידים עם מזוודות, עולים/ יורדים מדרגות, מרימים מזוודה לתא מטען של רכב/ מונית, גוררים את המזוודה ברחוב - תמיד יהיה קל יותר להתנייד עם 2 מזוודות בינוניות/ קטנות מאשר עם מזוודה אחת גדולה וכבדה.
3) אובדן מזוודה/ איחור בהגעת המזוודה - לעיתים קורה שמזוודות מתעכבות ולא מגיעות ביחד איתנו ליעדינו ולפעמים לא מגיעות בכלל. כאשר ניסע עם 2 מזוודות נצמצם את ההסתברות להישאר ללא חפצינו האישיים/ בגדים להחלפה. במידה ונוסעים זוג או יותר רצוי לשים חלק מהבגדים במזוודה של בת הזוג והפוך בכדי לצמצם את הסיכון שמזוודה אחת לא תגיע.
4) אחסון בתאי מטען - מזוודות גדולות מאוד לא תמיד נכנסות בתאי מטען של רכבים ומוניות. ברוב המקרים 2 מזוודות קטנות יותר ייכנסו טוב יותר בתאי מטען, ארונות וכיוב' מאשר מזוודה גדולה.
 
חזור לראש העמוד
4. מהו גודל המזוודה שכדאי לי לקחת לנסיעה הקרובה?
גודל המזוודה שכדאי לקחת לנסיעה הקרובה תלוי במס' פרמטרים:
1) משך השהות ביעד- משך השהות ביעד משפיע על כמות הבגדים והציוד האישי שנרצה לקחת איתנו במזוודות.
2) מזג האוויר ביעד- למזג אוויר חורפי נצטרך לקחת מזוודה גדולה יותר כדי להכניס את בגדי החורף שתופסים הרבה מקום.
3) מס' הנפשות שישתמשו במזוודה/ מזוודות.
4) מטרת השהיה - עסקים (חליפות, מחשב אישי) או חופשה.
5) אופי הנוסע- יש משתמשים שאוהבים הרבה אופציות ומבחר גדול של אפשרויות כאשר הם שואלים את עצמם מה ללבוש. גודל המזוודה משתנה בהתאם.
פירוט בנושא גדלים של מזוודות מול שימושם לפי מס' נפשות ומשך השהייה ניתן למצוא במדריך "לוח גדלים של מזוודות ושימושם"
 
חזור לראש העמוד
5. מה עדיף- מזוודות בצבעים כהים או צבעוניים?
מזוודות בעלות צבעים כהים- מזוודות כהות מתלכלכות פחות ומסתירות טוב יותר שריטות ושפשופים.
מזוודות צבעוניות- לאחר הטיסה, בעת ההמתנה למזוודות ליד המסוע ניתן יהיה לזהות את המזוודה בקלות רבה יותר אם המזוודה היא בצבע יוצא דופן.
חזור לראש העמוד
6. מה ניתן לעשות כאשר נקרעת או נשברת מזוודה?
התשובה מתחלקת לשניים:
 • אם הנזק בוצע ע"י חברת התעופה-כלומר, כאשר לקחתם את המזוודה מהמסוע בתוך שדה התעופה וגיליתם כי המזוודה שבורה או קרועה, עליכם לפנות לדלפק טיפול בפניות נוסעים של חברת התעופה איתה טסתם בטרם צאתכם מאולם המכס ולמלא דוח נזק. חברת התעופה תפצה/תתקן/תחליף את המזוודה או התיק עפ"י חומרת הנזק.
 • באם הנזק לא קשור לחברת התעופה, ניתן לקבל שירות תיקונים למזוודות ותיקים באחד מסניפינו.
 
חזור לראש העמוד
7. מהי "מזוודה לעליה למטוס"?

בנוסף למזוודות שאנו מוסרים בעמדת ה- Check-In המיועדות לטוס בבטן המטוס, מאפשרות לנו חברות התעופה לקחת מטען איתנו לתא הנוסעים במטוס.

חברות התעופה מגבילות את גודל המטען הנ"ל על מנת שיתאפשר לאחסנו בתאים העליונים המוגבלים מבחינת התכולה. גובה המזוודה המותר הוא בד"כ עד 56 ס"מ (22 אינטצ'), רוחב המזוודה הוא כ- 45 ס"מ ועומקה צריך להיות בד"כ עד 25 ס"מ. בקישור הבא מפורטת "רשימת חברות התעופה והמימדים והמשקלים מקסימאליים לעליה עם מזוודה למטוס" לפי כל חברה.

יש לציין כי נתונים אלה משתנים בהתאם להחלטות חברות התעופה ויש להתעדכן לפני כל נסיעה לגבי העדכונים בתקנות.

 
חזור לראש העמוד
8. מה מותר ואסור לקחת במזוודת עליה למטוס?
 1. נוזלים – אסור להכניס לתוך המטוס נוזלים כגון קרמים, משחות (משחות שיניים), בשמים ואפטר שייב בתוך בקבוקים ושפורפרות שהינם מעל 100cc.
 2. שימו לב- גם אם המיכל גדול מ- 100ccאבל הוא אינו מלא- זה עדיין אסור ע"פ חברות התעופה.
 3. חפצים חדים/ מתכתיים – סכינים, אולרים, פצירות, מספריים וכל חפץ חד אחר אסורים להעלאה למטוס על פי חברות התעופה.
 4. תרופות - יש לחלק את התרופות לכמות המספיקה ליומיים הראשונים וליתר הכמות הנדרשת להמשך הטיול. החזיקו בתיק היד שאיתו אתם עולים למטוס רק את הכמות ליומיים.
רצוי לקחת מהרופא המטפל (בבית) רשימה באנגלית של התרופות שאתם צורכים למקרה של מחסור. כך ייקל עליכם להשיגן על פי ספר התרופות העולמי, או תרופה מקבילה.
מעבר לכך מותר לקחת ביגוד אישי, ציוד אישי כגון ספרים, עיתונים, אמצעי שמע ומוצרים אלקטרוניים כגון מצלמות, טלפונים ניידים ומחשבים אישיים.
חזור לראש העמוד
9. מה זה מנעול TSA?
בעקבות אירועי ה- 11 בספטמבר החמירו ברחבי העולם ובעיקר בארצות הברית את הבדיקות הביטחוניות למזוודות ותיקים. לאחר השיקוף הראשוני למזוודות והתיקים, אחרי שעלינו למטוס מגיעות המזוודות למתקן שיקוף נוסף. במידה ומטענכם יתברר כחשוד מאיזושהי סיבה יצטרכו אנשי הביטחון בשדה התעופה לפתוח את המזוודה שלכם שלא בנוכחותכם.
TSA- Transportation Security Administration  פיתחו מנעולים מיוחדים המאפשרים פתיחתם ע"י אנשי הביטחון בשדות התעופה באמצעות מפתח Master הנמצא ברשותם בלבד. כאשר נועלים מזוודה באמצעות מנעול רגיל צוות הביטחון עלול לשבור את המנעול הנועל את המזוודה או לקרוע את ראשי הרוכסן במידה וקיים חשד לחפץ חשוד. מנעול ה- TSAמיועד למנוע מקרים מסוג זה ומאפשר לצוות הביטחון לעקוף את נעילת הקומבינציה שתוכנתה, לפתוח את המטען בקלות ללא גרימת נזק ולאחר הבדיקה לנעול מחדש את המזוודה.
ניתן לזהות את מנעולי ה- TSAע"י סימון של מעוין אדום על גבי המנעול:    
                      
             

 

חזור לראש העמוד
10. האם מומלץ לנעול מזוודות?
לא משנה כמה מנעולים נשים על המזוודה, גנב שירצה לגנוב לנו משהו ככל הנראה יצליח. באמצעות סכין קטנה ניתן לחתוך כל מזוודת בד ולהוציא את תכולתה ובאמצעות מברג ניתן לפרוץ כמעט כל מזוודה קשיחה.
למרות זאת מומלץ לנעול מזוודות בכדי להרחיק ידם של חטטנים. במהלך מסלול המזוודה מרגע שעוזבת את ידיכם עד אשר היא מגיעה אליכם בחזרה היא חולפת על פני מס' רב של אנשי צוות הכוללים סבלים ומעמיסים. נעילת המזוודה תעזור להקשות את הכנסת הידיים לתיקים ושליפת דבר מה. מה גם שנעילת המזוודה במזוודות רכות מונעת מהרוכסן להיפתח מעצמו.
פתרון נוסף הוא קשירת הרוכסנים באמצעות אזיקון- שייתן לנו אינדיקציה אם מישהו פתח לנו את המזוודה וחיטט בפנים, וימנע פתיחה לא רצויה של רוכסני המזוודה.
חזור לראש העמוד